National fashion league Hungary a Fashion Revolution Hungary: správa sociálnych sietí

V rokoch 2020-2021 náš predseda Pavol Pék tvoril komunikačnú stratégiu a spravoval sociálne médiá významných organizácií so sídlom v Maďarsku. Cieľom správy sociálnych sietí bolo informovať a edukovať široký verejnosť o módnom priemysle a environmentálnom záťaže vznikajúce počas výroby oblečení.

O organizácie Fashion Revolution Hungary:

Dňa 24. apríla 2013 zahynulo 1134 ľudí a ďalších 2500 bolo zranených, keď sa v Dháke v Bangladéši zrútila budova továrne na odevy nazývaná Rana Plaza.

Tento dátum sa stal okamihom zrodenia Fashion Revolution. Zakladatelia hnutia verili, že 1134 stratených životov je príliš veľa na to, aby to zostalo bez povšimnutia. Módny priemysel potrebuje etickú a transparentnú transformáciu!

Každý rok okolo 24. apríla začína Fashion Revolution Week. V tomto čase sa aktivisti FR v rôznych krajinách, vrátane členov core teamu v Maďarsku, snažia pomocou módy upozorniť na životné podmienky ľudí, ktorí vyrábajú naše oblečenie, a na environmentálne, sociálne a ekonomické problémy globálneho módneho priemyslu. Chceme, aby módny priemysel slúžil dobrým účelom a vyvíjal sa správnym smerom. Veríme v zmenu, ktorá si váži ľudí, životné prostredie, kreativitu a rovnomerné rozdelenie zisku. Našou misiou je spojiť všetkých pre dosiahnutie našich cieľov.

O organizácií: National Fashion League Hungary

Dňa 1. mája 2004, súčasne so vstupom do Európskej únie, sa zakladajúci členovia rozhodli založiť Národnú módnu ligu Maďarsko, neziskovú záujmovú spoločenskú organizáciu zaoberajúcu sa domácou módou, odevnými a textilnými výrobkami. Medzi zakladajúcimi členmi boli známe továrne na konfekčné odevy pre ženy, mužov a deti, ale v priebehu rokov sa zloženie členov úplne zmenilo v prospech maďarských dizajnérov a umeleckých remeselníkov. Národná módna liga otvorila svoje dvere aj zahraničným členom, medzi prvými sa pripojili talentovaní dizajnéri z Indie a Bangladéša, neskôr aj z Nemecka a Austrálie.

Módna liga je zakladateľom a organizátorom podujatia Global Sustainable Fashion Week (Globálny týždeň udržateľnej módy, #GSFW), ktoré sa prvýkrát konalo od 12. do 14. apríla 2016 v Budapešti za účasti najvýznamnejších ekologicky zameraných organizácií a dizajnérov sveta. V máji 2007 sa Módna liga zúčastnila na založení organizácie European Fashion Council so sídlom v Bruseli v Plovdive. V poslednom období podporovala personálne a organizačné zmeny v rámci EFC pre efektívnejšiu prácu, ale keďže k nim nedošlo, predsedníčka Módnej ligy, dr. Walek Gabriella Mányiné, v júni 2014 rezignovala na funkciu podpredsedníčky EFC.

Od svojho založenia považuje Módna liga za dôležité zastupovanie domácej módnej profesie, podporu kreatívneho priemyslu a lobbistickú prácu s tým spojenú. Zúčastnila sa na založení Textilného a odevného okrúhleho stola. Účastníci TERUKA považovali za potrebné mať zastúpenie v Európskej organizácii pre výrobcov odevov a textilu EURATEX (European Apparel and Textile Organization), aby mohli priamo presadzovať záujmy a hľadiská maďarského textilného a odevného priemyslu pri rozhodovaní v EÚ. Módna liga sa predtým podieľala na práci sekcie Euro-Mediterranean Dialogue (EURO-MED), sekcie konkurencieschopnosti. Módna liga je pridruženým členom programu United Fashion EU. Módna liga podporovala prácu Budapeštianskeho týždňa módy na jeseň 2014 a na jar 2015, aby poskytla príležitosť talentovaným dizajnérom prezentovať sa na tomto podujatí.

V posledných rokoch sa združenie začalo výrazne zaoberať udržateľnou, ekologickou módou a dizajnom. Na začiatku hľadalo platformy, a vytvorilo vlastnú skupinu na najväčšom spoločenskom fóre pre udržateľnú módu, Ethical Fashion Fórum, ale nielen tam, pridalo sa aj k mnohým ďalším medzinárodným fóram na výmenu informácií v oblasti ekologického, udržateľného dizajnu. V rámci Módnej ligy vznikol ECO TEAM, ktorý pozval na spoluprácu dizajnérov pracujúcich s takýmto prístupom v Maďarsku.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *